Summer may not be here yet, but with June comes a number of great tech events which can make this month certainly more pleasant for you. Check out our list below, hopefully you will find some of the events interesting and will pay a visit. Let us know!


Innovation Open Days (in CZECH)

Date: June 4, 4:00 PM – June 5, 9:00 PM

Entry: 250 CZK

Přines si svůj notebook a vyzkoušej si na vlastní kůži jak naprogramovat AI, sestavit vlastního robota, anebo vytisknout vlastní 3D předmět.

MORE DETAILS HERE


Medvědárna (in CZECH)

Date: June 5 - 7:00 PM - 8:30 PM

Entry: Free

Jste (více či méně) zkušený/á vývojař/ka a máte blízkého nebo kolegu, kterým by prospělo naučit se kromě češtiny mluvit i po Javovsku nebo v Pythonštině? Přijďte na další Medvědárnu, kde se vám medvěd Ondra Šlejtr pokusí poradit. 

MORE DETAILS HERE


React workshop - GraphQL

Date: June 6 - 6:00 PM - 8:00 PM

Entry: Free

Are you familiar with React and JavaScript basics and would you like to get better? Join the MSD React Workshop Series. It is a set of independent workshops focused on advanced React and other topics related to web development. Every session consists of a mix of a talk and live coding. 

MORE DETAILS HERE


Troubleshooting Elm in business application

Date: June 6 - 6:30 PM - 9:30 PM

Entry: Free

Interactive session on how to troubleshoot Elm in business application. Ondrej Tichy and Stepan Manko will walk you through the experience of development team building a front-end application, which is heavy on data and interactions.

MORE DETAILS HERE


Hospodský sraz: Jak (ne)používat BEM a ladění kódu (in CZECH)

Date: June 12 - 6:30 PM - 8:30 PM

Entry: Free

Jak (ne)používat BEM — Lukáš Werner, Skrz.cz; Jak neztratit půl dne života kvůli středníku — Martin Staněk, Breezy - Přišli jste někdy o hromadu času debugováním chyby, abyste zjistili, že máte v kódu špatně středník? Nebo čárku, závorku? Probereme, na jaké chyby můžeme u frontendu narazit a jak se s nimi vypořádat.

MORE DETAILS HERE


Vývoj business aplikací na blockchainu, budoucnost decentralizovaného auditu (in CZECH)

Date: June 19 - 9:00 AM - 12:00 PM

Entry: Free

Na co se můžete těšit: typy konsenzů, rozdíly mezi veřejnými a privátními blockchainovými platformami, typy blockchain vývojářů, smart contracts, business případy užití, ukázky existujících řešení v praxi, Hyperledger Fabric, nástrahy vývoje blockchain aplikací, ukázka aplikace pro Hyperledger Fabric blockchain.

MORE DETAILS HERE


2019 #6 Deep dive in the Vue.js - a modern UI framework

Date: June 25 - 6:30 PM - 8:30 PM

Entry: Free

Vue is a progressive framework for building user interfaces. Unlike other monolithic frameworks, Vue is designed from the ground up to be incrementally adoptable. The core library is focused on the view layer only, and is easy to pick up and integrate with other libraries or existing projects.

MORE DETAILS HERE